Росія понад атакувала Україну у ніч проти 21 липня. За даними командування Повітряних сил ЗСУ, для нападу агресор використав дрони типу «Шахед» та їх імітатори, крилаті ракети Х-101, «Калібр» та «Іскандер-К», а також аеробалістичні ракети «Кинджал».
Зважаючи на повідомлення ПС ЗСУ та моніторингових каналів, головною ціллю повітряного нападу був Київ, тривога у столиці тривала понад вісім годин. Важкою була ніч і для Івано-Франківська. Мер Руслан Марцінків заявив, що цієї ночі місто пережило «наймасштабнішу атаку з часу повномасштабного вторгнення».
Як повідомив президент України Володимир Зеленський, внаслідок масованого обстрілу є пошкодження в Києві та області, на Харківщині та Івано-Франківщині. Двоє людей загинули, 15 – зазнали поранень.
Київ
Голова Київської міської військової адміністрації (КМВА) Тимур Ткаченко повідомив про одного загиблого.
«На жаль, маємо інформацію про одного загиблого внаслідок атаки», – написав він у телеграмі.
За даними мера Києва Віталія Кличка, станом на 05:59 у столиці зафіксували такі наслідки атаки Росії цієї ночі:
- Дарницький район: медики госпіталізували одного постраждалого. Пожежа ще в одній нежитловій будівлі.
- Оболонський район: пожежа в котеджному комплексі. Він незаселений, постраждалих немає.
- Шевченківський район: сталося загоряння на другому та третьому поверхах житлового будинку, наразі один постраждалий. Йому надали допомогу на місці.
- Солом’янський район: падіння уламків – без постраждалих. Також зафіксована пожежа на території складських приміщень.
Інформацію про загиблого також підтверджує Державна служба з надзвичайних ситуацій. Відомство додає, що в Шевченківському районі внаслідок влучання уламків безпілотника загорівся балкон на першому поверсі житлової 10-поверхівки. Пожежу вже локалізували.
«Унаслідок ворожої атаки на столицю одна людина загинула, 7 постраждали, в тому числі 15-річна дівчина. Госпіталізували пʼятьох постраждалих, двом медики надали допомогу на місці», – повідомив Кличко о 09:29 оновлені дані.
На станції метро «Лук’янівська» був пошкоджений вхід. Мер заявляв, що пожежі на станції немає, там посилили режим провітрювання. Відео в соцмережах свідчили про задимлення станції.
«Станція метро «Лукʼянівська» зачинена на вхід та вихід, поїзди проїжджають повз без зупинки», – додав мер.
О 8:49 в КМДА повідомили, що поїзди на станції вже зупиняються, станція працює на вихід – але поки що не на вхід. У звичному режимі «Лукʼянівська» відновила роботу майже об 11:00.
Крім того, через наслідки обстрілів у столиці тимчасово змінили рух громадського транспорту: п'яти автобусних маршрутів, п'яти тролейбусних і одного трамвайного. Також перекритий рух транспорту:
- від перехрестя з провулком Надії Світличної до перехрестя з вул. Вересневою;
- від перехрестя з вул. Дегтярівською до перехрестя з вул. Митрофана Довнар-Запольського;
- від перехрестя з вул. Січових Стрільців до перехрестя з вул. Лукʼянівською.
Голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко у телеграмі навів такі дані щодо наслідків російської атаки на столицю у ніч проти 21 липня станом на 9:00:
- Дарницький район: загорілися дитячий садок, супермаркет, складські приміщення та інші нежитлові споруди.
- Шевченківський район: пошкоджено багатоповерховий житловий будинок. Вибуховою хвилею та уламками вибито вікна, понівечено квартири. Пошкоджено вхід на станцію метро «Лукʼянівська».
- Солом’янський район: частково зруйновано адміністративну будівлю, спалахнули склади.
- Голосіївський, Дніпровський та Святошинський райони: зафіксовані незначні пошкодження, «в основному через падіння уламків».
«Найболючіше це людські втрати. На жаль, одна людина загинула. Ще семеро отримали поранення. Серед постраждалих дитина з політравмою», – повідомив Ткаченко.
Івано-Франківськ
Комбінованого удару з застосуванням ракет і «шахедів» зазнав Івано-Франківськ, повідомив мер міста Руслан Марцінків.
«Маємо у 3 селах громади пошкодження інфраструктури. Попередньо уточнюються зараз масштаби. Знаємо, що в одному з сіл нашої громади ж постраждалі. Але в легкому стані», – зазначив Марцінків.
Мер додав, що уточнюються дані ще стосовно двох сіл громади.
«На жаль, ударів було дуже багато. Дякуємо ППО. Всім, хто долучений до оборони міста Івано-Франківська. Це наймасштабніша атака з часу повномасштабного вторгнення», – наголосив Марцінків.
Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) повідомила, що російська атака спричинила пожежу господарчої будівлі в Городенській територіальній громаді Івано-Франківської області.
«В Івано-Франківській територіальній громаді ліквідована пожежа 2-поверхового приватного житлового будинку. Також в цій громаді пошкоджені житлові будинки. Попередньо, 4 людини травмовані, серед них – одна дитина», – йдеться в повідомленні.
Відомство також повідомляє про ліквідацію пожежі в самому Івано-Франківську – горіли гаражі та автомобілі на відкритій стоянці на площі 220 квадратних метрів і виробничо-складські приміщення на площі 300 квадратних метрів.
Моніторингові канали повідомляли про запуск Росією на Івано-Франківськ гіперзвукової ракети «Кинджал». Офіційного підтвердження цієї інформації наразі немає.
Харків
Цієї ночі Росія завдала 12 ударів по Харкову, повідомив у телеграмі мер міста Ігор Терехов. За даними станом на 2:49, вибиті вікна в одному з житлових комплексів, пошкоджені дорога, трамвайні рейки та електродроти; зафіксована пожежа на цивільному підприємстві. Інформації про постраждалих на цей час не було.
450 дронів і ракет за ніч
Під час атаки на України у ніч проти 21 липня Росія застосувала 450 засобів повітряного нападу, повідомило командування Повітряних сил.
Зокрема, за даними командування, війська РФ запустили:
- 426 ударних дронів типу Shahed і імітаторів різних типів із напрямків російська Брянська, Орла, Міллєрова, Шаталова та Приморсько-Ахтарська;
- п’ять аеробалістичних ракета Х-47 М2 «Кинджал» (із повітряного простору Тамбовської області РФ);
- чотири крилатих ракети «Калібр» (із акваторії Чорного моря);
- одну крилату ракету «Іскандер-К» із району Міллерово;
- 14 крилатих ракет Х-101 із повітряного простору Саратовської області РФ.
Атаку відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем і мобільні вогневі групи, зазначили у командуванні.
«Переважну більшість ракет збито вогневими засобами протиповітряної оборони, решта – подавлена РЕБ/локаційно втрачені (інформація щодо влучань не надходила). Крім того, 203 дрони-імітатори не досягли цілей – локаційно втрачені (імовірно подавлені РЕБ)», – йдеться у повідомленні.
Крім того, командування зафіксувало влучання 23 ударних дрона в трьох локаціях, а також падіння збитих – у 12 місцях. Даних щодо розташування локацій у командуванні не навели.
«Удари Росії – завжди проти людяності»
Президент Володимир Зеленський вранці 21 липня повідомив, що нічна атака Росії спричинила пошкодження:
- в Києві та області,
- на Харківщині,
- Івано-Франківщині,
- також ударні дрони збивали на Сумщині, Хмельниччині, Кіровоградщині, Миколаївщині, Полтавщині та Херсонщині.
«Удари Росії – завжди проти людяності: у Києві горіли дитячий садочок, житлові будинки, інша цивільна інфраструктура. Є руйнування звичайних будинків у Харкові, Івано-Франківську та області. П’ятнадцять людей поранені, найменшому хлопчику – 12 років. Усім допомагають. Двоє людей під час атаки загинуло. Мої співчуття рідним та близьким», – заявив президент.
Він зазначив: багато цілей були збиті, «але, на жаль, не все».
«Тому маємо продовжувати масштабування перехоплювачів. Це те рішення, що дозволить захиститися від масованих атак», – наголосив Зеленський.
Крім того, глава держави подякував тим, хто працює в Україні і з Україною заради нарощування виробництва зброї, зміцнення ППО і продовження роботи над санкціями: «тільки справжній тиск на Росію здатен зупинити цю агресію».
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Повномасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.
Форум